icon
  • icon
  • icon
  • icon
  • icon

Національна асоціація дослідників Голодомору-геноциду українців

icon
  • icon
  • icon
  • icon
  • icon

Національна асоціація дослідників Голодомору-геноциду українців

Голодомор у мистецтві

Illustration

"Рік 1933", Віктор Цимбал

Картина «Рік 1933» (голод в Україні) написана в 1936 році відомим українським художником Віктором Цимбалом.

Картину вважають вершиною досягнень митця в поєднанні глибокого історіософського змісту з дозрілою мистецькою формою. Віктор Цимбал зобразив тему Голодомору не ілюстративно, а символічно: померлі від голоду матір з дитиною піднімаються в Небо. Образи виражають порив угору і велич спокою вічності.Митець воював у лавах армії УНР, але в листопаді 1920-го, після падіння Директорії, назавжди покинув Україну. Спочатку митець жив і працював у Польщі й Чехії, але через років кілька він виїхав до Аргентини, де і написав «Рік 1933».В Аргентині картина виставлялася кілька разів на заходах, присвячених вшануванню пам’яті жертв Голодомору. Проте з приходом до влади в цій країні комуністів, які вважали картину наклепом української імміграції, твір довгий час не демонструвався. Під час останнього показу комуністи навіть влаштували бійку.Неможливо оцінити вартість картини Віктора Цимбала — твору, що був написаний за 3 роки після вчинення комуністичним режимом геноциду українського народу…

«Мадонна Голодомору-33», графічний твір архітектора Марусі Юрків-Яроцької з Австралії, зображує Матір-Україну з чорним ореолом — символом трагічної жалоби. У 1933-у мільйони українців вмирали, зносячи Голгофу голоду. Вкрилася земля України хрестами та горами трупів через вивезення усього врожаю, через навмисно створений Голодомор.
Затискуючи в руці п’ять колосків, українське дитя запитує свою Матір-Україну: чому в Україні запанував страшний голод, чому український чорнозем укритий мільйонами трупів, чому голодних українських дітей розстрілюють за жменьку колосків пшениці? Страждальна Матір-Україна, зморена голодом, шепоче синові лиш одне слово: «Геноцид».

Illustration

"Мадонна Голодомору - 33", Маруся Юрків-Яроцька

Сабатіно Шіа (Sabatino Scia) — італійський письменник і художник, що працює з казками та байками і через них представляє непрості травматичні теми для дорослих і дітей. Останніми роками він зацікавився історією Голодомору, геноциду українців, який у 1932-1933 роках призвів до смерті мільйонів українців.«Я дуже люблю історію. Я завжди намагався зрозуміти, хто ми, звідки наші предки, що ми зробили доброго чи поганого. Перші геноциди відбулися тисячі років тому. Я дізнався про Голодомор у кінці 1980-х років, коли мені подарували книгу «Жнива скорботи» Роберта Конквеста. У своїй творчості я завжди відчував цінність історичної пам’яті та етики. Вважаю, що слід розповідати складну правду за допомогою мистецтва, оскільки воно має величезну комунікативну силу» – Сабатіно Шіа

Illustration


Illustration

Сабатіно Шіа

Illustration


Теми картин художника — колективізація, розкуркулення, масова смертність та поховання під час Голодомору-геноциду, постать диктатора і злочинця Йосипа Сталіна й загалом умови існування людини в тоталітарному суспільстві, яким був комуністичний режим.Полотна розповідають історію геноциду українців через зображення в алегоричній формі персонажів, які символізують сталінський режим. У картинах художник передає біль і відчай мільйонів вбитих, називаючи їх «блукалими душами», торкаючись питання замовчування і приховування Голодомору-геноциду 1932-1933 років.

Illustration
Illustration

Сабатіно Шіа

Ніна Марченко – українська художниця-живописець.
У 1990-х роках за пропозицією американського колекціонера Вільяма Моргана та американського дослідника Голодомору 1932-1933 років Джеймса Мейса написала чотири картини на тему Голодомору:
«Останній шлях»: змальовано виснаженого голодом юнака, який через село тягне на візку труп. Вражені голодом односельці спостерігають і безсилі надати допомогу.

Illustration

"Останній шлях", Ніна Марченко

«Мати 1933-го»: на тлі дозрілої пшениці зображено померлу матір на колінах доньки. Біля тіла матері пригортається малюк з роздутим животом, внаслідок голодування, який намагається розбудити матір.

Illustration

"Мати 1993-го", Ніна Марченко

«Діти Голодомору»: голодуючі діти і мати сидять на порозі власного будинку. Діти дуже виснажені голодом. У матері ноги вже починають опухати від голоду. До них наближається хлопчик, випрошуючи їжу. Проте, ясно, що у сім`ї немає нічого із їжі ні для нього, ні для себе.

Illustration

"Діти Голодомору", Ніна Марченко

«Дорога скорботи»: зображено голодуючих селян, які оплакують померлих і поглядають в слід підводі, що звозить трупи до поховальної ями.
Полотна виставлялися в Українському домі і Будинку учителя в Києві. Нині це приватна власність Моргана Вільямса.

Illustration

"Дорога скорботи", Ніна Марченко

Illustration

"Земля", Богдан Певний

«Земля» – найвідоміша картина знаного нью-йоркського художника і мистецтвознавця Богдана Певного, присвячена Голодомору в Україні 1932-1933 рр. Картина написана у 1963 році на основі одного з кадрів фільму Олександра Довженка.
Зберігається у Музеї при Українському православному осередку в Баунд-Бруку, США.
Богдан Певний – великий патріот України, який невтомно працював на незалежність своєї Батьківщині у царині української культури, народився 4 червня 1931 року у Луцьку в родині знаного мецената, видавця, правника, посла до польського сейму Петра і Зінаїди Певних.
Богдан Певний висвітлював проблеми мистецтва в широкому контексті, добре знав модерні напрями мистецтва у світі, цікавився творчістю українських мистців-емігрантів у різних країнах їхнього осідку. Він є автором численних праць, завдяки яким Україна і світ довідалися про визначних українських мистців, розкиданих по світу.

Illustration

"Ой, налетіли тії вороненьки", Іван Новобранець

Іван Новобранець, Заслужений художник України, член Національної спілки кобзарів та Національної спілки майстрів народного мистецтва України, також присвятив вшануванню пам’яті жертв Голодомору частину своєї творчості.
Картина «Ой, налетіли тії вороненьки» передає біль і трагедію матері, яка втратила сина. Винним в цьому є комуністичний тоталітарний режим.
На іншій художній роботі Новобранця «Ой у році тридцять третім» теж присутні ворони, які літають над масовими похованнями жертв Голодомору.
Картини з приватної колекції Моргана Вільямса.

Illustration

"Ой у році тридцять третім", Іван Новобранець